Универсална рецепта за хранене няма, а индивидуален подход!

В предишната статия 7 съвременни тенденции в храненето обещах да разгледаме 5 режима на хранене и ползите им,както и недостатъците за здравето и общото състояние. Ще разгледаме 5 съвременни и модерни режима на хранене и ползите им като вегетариански, палео, кетогенна диета, ГАПС, микробиом диета.

Кои са най-популярните 5 режима на хранене и ползите им?

Вегетарианският начин на хранене е все по-популярен

Освен ползите за здравето, които предлага, много негови последователи са загрижени за не хуманното отглеждане на животни в днешно време, както и за екологичните последствия от животновъдството. Вегетарианският режим включва много зеленчуци, което е съгласно съвременните здравословни препоръки. Много хора мислят, че вегетарианската храна не е толкова вкусна и засищаща, но това е заблуждение, тъй като тя е достатъчно питателна и много зависи от начина на приготвяне.

Вегетарианската диета се смята за полезна при риск от ракови заболявания, сърдечно-съдови болести, тъй като животинските продукти се смятат за свързани с тези състояния. Недостатъците на тази диета, са рисковете от дефицити от витамини и минерали, които се съдържат в по-голямо количество в животинските продукти като витамин Б12, цинк, мастноразтворими витамини, желязо. При небалансирано хранене с много не полезни въглехидрати и нисък прием на мазнини има риск от пред диабетно състояние.

Палео диета

Палео диетата е особено популярна през последните години. Тази диета е завръщане към традиционното хранене на нашите предшественици ловци и събирачи. Този начин на хранене включва диво месо, месо от пасищни животни, дива риба, органно месо, плодове, зеленчуци, ядки, семена, полезни мазнини и изключва зърнените и бобови култури, които еволюционно се консумират от по-скоро.

Ползите на този режим са, че се консумират повече противовъзпалителни омега-3 мастни киселини и по-малко растителни масла, повече зеленчуци, пресни и сурови храни. Не се използват преработени храни. Недостатъците са, че се приемат много животински продукти, които натоварват черния дроб и бъбреците в преработката им. Ако месото не е от органичен, чист произход има риск от токсичност. Палео диета с голям процент зеленчуци често се препоръчва при автоимунни заболявания.

Кетогенна диета

Тази диета набира все повече популярност особено сред спортуващите и борещите се с наднормено тегло. Препоръчва се за сваляне на килограми, при диабет тип 2 и пред диабетно състояние с инсулинова резистентност. Основава се на прием на голямо количество мазнини до 75%, протеини 20% и малко количество въглехидрати. Малкото въглехидрати и много мазнини не водят до покачване на инсулина и тялото преминава в режим на кетоза, на използване на мазнини вместо на въглехидрати за източник на енергия. Резултатът е сваляне на килограми и ускоряване на метаболизма.

Рисковете от тази диета са свързани със странични ефекти като лош дъх, замайване, умора, понижено либидо, запек и др. За избягване на тези странични ефекти може да се прави умерен кето режим с до 30% въглехидрати и 40-50% мазнини. За да се избегне повишената киселинност на организма, трябва да има достатъчно изворна вода и алкални храни.

ГАПС – или Gut and psychology syndrome

Това е вид лечебна диета, която се препоръчва при състояния като аутизъм, епилепсия, синдром на пропускливите черва, множество алергии, автоимунни заболявания и др. Предназначен е за лечение на червата, възстановяване на целостта им и чревния микробиом. При развитие на патогенни микроби в червата и пропускливи черва, се отделят много токсини, които засягат целия организъм и мозъка.

В основата си режима на хранене също включва повече мазнини и животински протеини, ферментирали храни. И все пак за да не се наруши алкално-киселинното равновесие трябва да се балансира с достатъчно алкални храни. Първоначално зеленчуците се консумират повече сготвени и след възстановяване на червата и в суров вид.

Микробиом диета

Това е нов вид хранене, също лечебно, насочено към възстановяване на чревния баланс от полезни микроорганизми. Този режим на хранене включва първо да се премахнат дразнещите и алергизиращите храни като глутен, млечни, яйца и др. Да се излекуват червата с подходящи добавки и пробиотици, да се премахнат патогенните бактерии, гъбички и паразити.

Режимът включва прием на богати на фибри храни, пробиотични и пребиотични храни. За хората, които имат храносмилателни оплаквания като диария, синдром на раздразненото черво, газове, подуване може да е дразнещ режим с много фибри и да трябва постепенно да увеличават фибрите, както и първо да възстановят здравето на червата си.

Повече по темата балансирано хранене, чревно здраве и чревен микробиом, лечебно и противовъзпалително хранене може да научиш в семинара Училище за здраве!

2 мисли за „5 режима на хранене и ползите им

  1. Цвети каза:

    Здравейте, хареса ми статията и особено подзаглавието, че няма универсална диета за всички, а индивидуален подход. Скоро попаднах на интересно интервю с покойиня д-р Гонзалез, който е бил алтернативен лечител на болни от рак в напреднал стадий. Той разказва, че режима който препоъчва на пациентите си е строго индивидуален според метаболитния тип на организма и варира от веган до 3 пъти на ден червено месо за някой хора. Също цитира друг учен в началото на миналия век е правил наблюдения върху режима на хранене по света – от ескимосите, които са консумирали предимно животинска храна, защото там естествено няма плодове и зеленчуци, през масаите които консумирали изключителни количества сурово мляко, наследниците на инките пък били на предимно семена и растителна храна и всички те били изключително здрави. Тва ни кара да се замислиим, че хората сме създадени доста индивидуално и за едни една диета е прекрасна, а за други може да е проблем.

    1. Мира Делчева каза:

      Благодаря за коментара! Да така е, затова е толкова важно традиционното хранене на една страна! 🙂 Проблемите идват с преработените и неестествени храни!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *