Все по-често срещано оплакване днес е подуване на корема. С непълноценното хранене, високите нива на стрес, приема на лекарства и замърсената околна среда, не е чудно че все повече хора имат проблеми с храносмилането. Подуването на корема, освен че е дискомфортно, може да е признак и за по-сериозен проблем.
Каква е причината за подуване на корема?
В повечето случаи подуването на корема не е сериозно. То може да се подобри чрез промени в храненето и начина на живот. При повечето хора причини за повишено количество газове в червата могат да са:
- Непълноценно храносмилане на протеините от храната (това води до ферментиране).
- Неспособност за разграждане на захарта и въглехидратите напълно (липса на ензими за разграждане).
- Дисбаланс в чревните бактерии (ако има растеж на по-лоши бактерии в червата, това води до подуване и газове).
Подуването на корема понякога може да е свързано с по-сериозни здравословни проблеми. То е основен признак за гъбична инфекция и може да се прояви при алергии, хормонален дисбаланс, заболяване на щитовидна жлеза, стомашно-чревни болести и синдром на раздразненото дебело черво.
Други причини за подуване могат да са болест на Крон и улцеративен колит; задръжка на течности; дехидратация; запек; алергии към храни и непоносимости като цьолиакия, лактозна непоносимост; СИБО; инфекции в червата; хормонални промени; чревна обструкция; някои видове рак.
Много фактори имат значение за здравето на храносмилателния тракт. Като способността да се храносмила правилно храната и да се изхвърлят отпадните вещества. Стресът и достатъчния сън също оказват влияние. Подуването на корема не е свръзано с наличието на повече мазнини в тялото и повишаване на теглото.
Какво да правим при подуване на корема?
-
Включете пробиотици в храната си
Може да се приемат като добавка или да се консумират храни, съдържащи пробиотици като кисело мляко, кисело зеле, кимчи, кефир, комбуча. Добрите бактерии поддържат равновесието в червата и не позволяват на неблагоприятните бактерии и гъбички да се разрастват.
-
Приемайте повече фибри
За да се подобри подуването, е важно да се направят промени в начина на хранене. От храната, която се консумира зависи дали ще има повече газове в червата и дали изхождането ще е нормално. За да се случва добро изпразване на червата е нужна богата на фибри диета, с поне 25-30 гр. фибри на ден.
-
Яжте зеленчуци и плодове, които съдържат повече вода
Плодовете и зеленчуците, които съдържат вода, важни електролити и ензими са важни при проблеми с подуване на корема. Опитайте да се храните с повече сурови или сготвени зеленолистни, краставица, целина, фенел, артишок, пъпеш, горски плодове, зеленчуци на пара или ферментирали зеленчуци.
-
Включете билки, подправки и чайове
Билки, които успокояват дискомфорта в храносмилателните органи са джинджифил, глухарче, алое вера, резене. Много билки имат диуретично действие и така помагат на тялото да освободи излишните течности. Докато други като джинджифила помагат за освобождаване на съдържанието на червата и отпускане на мускулите, което подобрява запека.
Включете пресни подправки и билки като магданоз, риган, розмарин, прясно обелен корен от джинджифил, алое вера сок и билкови чайове. Костният бульон и зеления чай също са противовъзпалителни средства и са полезни за чревното здраве.
-
Пийте много вода
Кое облекчава най-бързо подуването? Пиенето на вода облекчава дискомфорта в корема, особено ако сте дехидратирани. Течностите помагат и на фибрите да си вършат добре работата.
Опитайте се да пиете поне шест до осем чаши чиста вода дневно. Да сте добре хидратирани е много важно при подут корем. Може във водата да сложите пресни билки като босилек, мента. Също може да пиете и билков чай.
-
Избягвайте храни, които водят до подуване
Някои храни могат да влошат подуването на корема. Или да са причина за неговата поява като:
– Захар и сладки храни. Захарта лесно ферментира в червата и допринася за растежа на гъбички и за възпаление на червата.
– Повечето млечни продукти. Например подсладените млека и млечни продукти с подобрители и изкуствени съставки. Много от промишлено приготвените мляко и млечни продукти не съдържат важни ензими в процеса на преработката им.
– Рафинирани зърнени продукти и зърнени храни. Глутенът е трудно смилаем за много хора, но и другите зърнени като царевицата и овесените ядки също могат да са проблем.
– Трудно смилаемите зеленчуци като броколи, зеле, карфиол, лук и чесън. Те съдържат сяра и някои въглехидрати, които могат да затруднят храносмилането и да доведат до повече газове.
– Бобови и леща, които водят до образуване на газове.
– Безалкохолни напитки.
– Някои ферментиращи плодове могат да са проблем като ябълки, праскови, авокадо също.
– Изкуствени подсладители и захарни алкохоли като аспартам, сорбитол, манитол, ксилитол.
-
Движете се повече
Физическата активност е важна за оптималната работа на храносмилателния тракт. Помага при запек, за по-добра циркулация и за движението на лимфата в тялото. Помага и за детоксикацията.
Хубаво е всеки ден да има физическа активност за поне 30-60 минути. Прекаляването с тренировките също може да има негативен ефект, тъй като създава стрес за тялото. Образува се повече хормон на стреса кортизол и това води до повече подуване.
-
Намалете стреса
Забелязали ли сте, че когато сте нервни, изморени, тъжни храносмилането ви е в пълен хаос? Стресът и тревогите оказват голямо значение на храносмилането. Мозъкът и храносмилателните органи са в непрекъсната връзка чрез вагусния нерв.
В лигавицата на храносмилателния тракт има мрежа от нервна тъкан, която общува с Централната нервна система чрез хормонални и химически сигнали. Нарича се още стомашен мозък или чревна нервна система.
Мозъкът стимулира чревната нервна система за производство на ензими, слюнка и течности, които подкрепят храносмилането, както и контролиращи хормони за апетита.
Тревогите, тъгата водят до промени в общуването мозък-стомашно-чревен тракт. Мозъкът се опитва да пести енергия и сили и отделя по-малко внимание на доброто храносмилане.
Високите нива на стрес водят до отделяне на повече кортизол. Това води до промени в кръвната захар, до промени в секрецията на други хормони, понякога води до повишен глад, запек и задръжка на течности.
При стрес не ни се занимава със здравословно хранене и често посягаме на вредни храни, които водят до повече подуване. Забавеният метаболизъм и тежките храни, водят до влошаване на състоянието.
Важно е да се храните осъзнато с полезни храни дори по време на стрес, да не бързате и да дъвчете добре храната. И да вземете мерки за намаляване на стреса доколкото е възможно.
Ще ви помогне физическата активност, време сред природата, дихателни практики и медитация. Да правите повече неща, които са ви приятни и ви отпускат. Да спите повече и да използвате натурални методи като хомеопатия, минерални соли, цветни есенции, билки, етерични масла и др.
Повече по темата храносмилане и чревно здраве, може да научите от Мастър клас Добро храносмилане и натуропатия!
А за стреса имаме отделна тема в Мастър клас Стрес и тревожност – подкрепа с натуропатия!
Във всички мастър класове, освен теоритична част, включвам и практическа част с примери за използване на Бахови есенции, Шуслерови минерални соли, хомеопатия и др.